×
خانه » بلاگ ترازآکادمی » انبارداری و انبارگردانی
23 جولای 2019

انبارداری و انبارگردانی

انبارداری و انبارگردانی

 

انبارداری و انبارگردانی

انبار ( انبارداری و انبارگردانی پیشرفته )

امروزه با پیشرفت علوم و تکنولوژی امکان تولید انبوه کالا فراهم شده است و انبار فضایی برای نگهداری کالاها می ­باشد که از دو جهت اطلاعاتی و فیزیکی دارای اهمیت بسیار بالایی برای صاحبان کالا و خدمات است. در حقیقت هدف از تشکیل و ایجاد انبارها تامین، نگهداری و در دسترس قرار دادن کالا های مورد نیاز مشتریان است. اطلاعات انبار می­تواند در برنامه ­ریزی کارآمد تولید و فروش و همچنین استفاده بهینه از منابع نقش مهمی را ایفا نماید.

فرآیند انبارداری و انبارگردانی

در فرآیند های کسب ‌و کار، انبارداری و انبارگردانی به ‌طور خلاصه جز اصلی سیستم تامین تلقی می ‌گردند و نقش اتصال واسط را در انتقال کالا از مراکز تولیدی به بازار های مصرف و سپس توزیع محلی بر عهده دارد. حجم قابل‌ ملاحظه ‌ای از سرمایه سازمان‌ ها را مواد اولیه، قطعات، تجهیزات و کالاها تشکیل می‌ دهند و نگهداری و مراقبت دقیق از آن ها و برقراری یک سیستم صحیح اطلاعاتی و نرم ‌افزار جامع برای کنترل موجودی انبار، زمان به‌ موقع جهت سفارش ضروری است، با بهبود وضع انبارداری میتوان از زیان‌ های ناشی از بی ‌دقتی در نگهداری کالا جلوگیری نمود و به میزان سود سازمان افزود. یکپارچگی انبار با سایر نرم ‌افزار های یکپارچه در سازمان دوباره‌ کاری‌ ها را در سازمان به ‌شدت کاهش می ‌دهد و سرعت ارائه گزارشات مدیریتی را افزایش خواهد داد. با مکانیزه کردن سیستم انبارداری وضعیت موجود را برای کاربران بسیار آسان نموده است. نرم افزار انبارداری از جهت جامعیت و متمرکز بودن منابع و اطلاعات نقش مهمی در مدیریت موجودی و جایگاه کالاها در انبار دارد و از این رو کمک بسیار زیاد و چشمگیری به مدیران شرکت ها و سازمان ها در حوزه تولید و بالا بردن عملکرد و بهره‌وری این موسسات اقتصادی کرده است. نرم افزار های انبارداری با هدف بالا بردن کارایی جهت کنترل تمامی قسمت های انبار، دسترسی سریع و جامع به اطلاعات داخل انبار و سهولت در گزارش گیری در بازه های زمانی متفاوت و کاهش هزینه ها در این قسمت مورد توجه قرار گرفته است، چرا که بخش بزرگی از دارایی های یک سازمان در موجودی انبار انباشته شده است و در راستای اداره صحیح، ساده و در عین حال کم هزینه ترین روش ممکن را در به کارگیری از منابع نرم افزاری اقدام نموده اند.

انبار بچ

در بسیارى از شرکت ها و موسسات تولیدى، نیاز است که مواد اولیه وارد شده و مراحلى که براى هر سرى تولید انجام مى شود پیگیرى شود. در این شرکت ها اغلب دسته هاى کالاهاى مهم خریدارى شده و دسته هاى کالاهاى تولید شده را توسط بچ را شناسایى مى کنند. در سیستم انبار یک بچ، داراى کد منحصر بفرد و یک نام مى باشد. یک بچ حتماً داراى تاریخ است و در ضمن مى تواند تاریخ انقضا هم داشته باشد. نام بچ مى تواند بر اساس روز و ساعت، مواد اولیه، خط تولید و .. تعیین شده باشد.  استفاده از بچ این امکان را برای کاربران فراهم میکند تا بتوانند رد گیری کنند که محصول تولید شده از چه مواد اولیه ای است. این ماژول مختصری از ماژول مدیریت، که امکانی جهت نگهداری ویژگی های تولیدی به کار رفته در کالا ها می باشد. با بهره ‌گیری از این ماژول میتوان انواع اطلاعات متفاوت مربوط به شیفت تولیدی، دستگاه‌ های تولیدی، مواد اولیه استفاده شده در کالا، زمان تولید و هر اطلاعات دیگر از هر نوع را می‌توان ثبت کرد و به کالای تولید شده اختصاص داد .کد بچ تولید شده به همراه همه‌ ویژگی ‌های مربوط به آن را میتوان به عنوان عامل کنترل موجودی در کالای تولید شده استفاده و روی بارکد محصولات چاپ کرد. ماژول مدیریت بچ مانع از حجیم شدن کد های بارکد می شود و در صنایع مختلفی کاربرد دارد.

انبار سریالی

در سازمان هایی که اجناس فارغ از نوع و طبقه بندی دارای سریال منحصر به فرد باشند لزوم کنترل و به کارگیری سریال در فرآیند انبارداری و فروش، امری ضروری خواهد بود. در نرم افزار انبار شرکت مهندسی مشاور ترازپویش برای آن دسته از سازمان ها که کالای خود را با اختصاص سریال یکتا شناسائی می نمایند امکانات و قابلیت های منحصر به فردی طراحی شده که توسط آن قادر خواهند بود کلیه مراحل خرید ، فروش و انبار داری را مبتنی بر سریال کالا تحت کنترل داشته باشند به عنوان نمونه در شرکت هایی که در زمینه تجهیزات و مواد اولیه فعالیت می نمایند برای هر کالا بایستی سریال مجزا در نظر گرفته شود تا از این طریق بتوان ردیابی و کنترل هر ماده را از ابتدای ورود به شرکت تا فروش و خروج آن تحت نظر داشت. با توجه به لزوم استفاده از سریال کالا در انبارها جهت اطلاع از آمار دقیق کالا های تولید شده به تفکیک هر سریال کالا که خود دارای شناسنامه ای مجزا از وزن، ابعاد، تاریخ تولید، اپراتور تولیدکننده، رنگ و… می باشند و شرکت مهندسی مشاور ترازپویش اقدام به ارائه نرم افزار انبار محصول مبتنی بر شماره سریال کالا نموده است.

انبار مرحله ای

در انبارداری مرحله ای معمولا چند مرحله اهمیت بسیار زیادی دارند. این مراحل عبارتند از پذیرش کالا، جاگذاری و جابجایی کالا، انتخاب و گردآوری کالا برای خروج، بسته بندی و تحویل کالا

پذیرش کالا : صاحبان کالا یا شرکت‌ های حمل و نقل متقاضی استفاده از خدمات انبارداری با توجه به قوانین، مجوز های لازم برای ورود کالا به انبار را ارائه می‌کنند. این مجوزها ممکن است شامل درخواست تحویل کالا به انبار و مدارک مربوط به کالا ( نظیر اظهارنامه، مانیفست، پته گمرکی، مجوزهای گمرک ) باشد. با توجه به نوع و وضعیت کالا و امکانات انبار، در این قسمت کالاها دسته ‌بندی می‌ شوند و به انبار متناسب ارسال می ‌شوند.

جاگذاری و جابجایی کالا : پس از ورود کالا به انبار لازم است تا بر اساس استاندارد های موجود در خصوص نحوه ذخیره ‌سازی کالا، مکان مناسبی برای هر کالا در نظر گرفته و کالا در محل مورد نظر جاگذاری شود. محل نگهداری دقیق کالا در داخل انبار باید در اسناد کاغذی یا سامانه مدیریت انبار ثبت شود. پس از تکمیل فرآیند تحویل، صاحب کالا یا نماینده قانونی وی که ممکن است شرکت حمل‌ و نقل باشد رسید یا قبض انبار را دریافت می ‌کند.

انتخاب و گردآوری کالا برای خروج : در صورت درخواست صاحب کالا برای خروج کالا از انبار، پس از انجام تشریفات خروج کالا، عملیات گرد آوری کالا از سطح انبار و حمل آن به نقطه تحویل انجام می‌ شود.

بسته ‌بندی و تحویل کالا : پس از صدور مجوز خروج کالا، با دریافت اطلاعات مربوط به تحویل کالا و وسیله نقلیه، منابع لازم برای انجام بارگیری کالا تخصیص داده می‌ شود و در صورتی که صاحب کالا درخواست بسته ‌بندی داشته باشد، کالا های مورد نظر بسته ‌بندی و بارگیری می‌ شوند.

جزئیات کالا

جزئیات و یا اطلاعات کالاها اعم از شماره فنی، شرح، بهای نرمال، حداقل موجودی و یا حتی یادداشت های سفارشی را می توان در این نرم افزار ثبت نمود و یک کد کالا برای آن در نظر گرفت.

سیستم بارکدینگ در انبار

در سیستم باردکدینگ از طریق خود نرم افزار، قبل از آن که محصول وارد انبار شود برای هر عدد محصول یک بارکد منحصر به فرد (شماره سریالی) تولید می کند که بر روی هر محصول چسبانده و در هر کدام از رسید انبار، حواله انبار، برگشتی به انبار، در هر مرحله توسط دستگاه بارکدخوان بارکدی که از هر محصول خوانده می شود اسناد ثبت می گردد. بنابراین در هر سند انبار، کلیه محصولات همراه با بارکد آن ها و تعداد واقعی آن ها مشخص و ثبت می شود.

ارتباط و انبارگردانی هوشمند با PDA

عملیات ورود و خروج کالا، چیدمان نظام مند کالا در قفسه و از همه مهم تر، انبارگردانی از اموری می باشد که به صورت روزمره و یا دوره ای در انبار انجام می شود و با استفاده از دستگاه PDA علاوه بر حذف کاغذ و قلم، در هر لحظه و یا هر زمان که نیاز به اطلاعات و موجودی انبار باشد، به راحتی امکان دسترسی به آن ها وجود دارد و زمان عملیات انبارگردانی درصد خطا های انسانی به طرز قابل ملاحظه ای کاهش می یابد. یکی از کاربرد های اصلی PDA در زمینه مدیریت خدمات می باشد که می توان در این حوزه مدیریت خدمات پس از فروش، مدیریت تعمیر و نگهداری نام برد. در فروشگاه های بزرگ یکی از معضلات عمده، تغییرات مکرر قیمت و کنترل و تعویض برچسب های قیمت قفسه است، با استفاده از امکانات PDA همچون شبکه بی سیم و اسکنر بارکد مسئولین فروشگاه می توانند با خواندن بارکد کالاها و بازخوانی قیمت جدید و شرح کالا، نسبت به کنترل برچسب های قیمت اقدام نموده در صورت نیاز به تغییر برچسب با استفاده از موبایل پرینتر نسبت به چاپ برچسب جدید اقدام نمایند.

در استفاده از پی دی ای (PDA)، مشتری (متقاضی کالا) می تواند در کنار فروشنده یا انباردار در سالن و محوطه فروش یا انبار از تک تک محصولات دیدن نماید و به طور لحظه ای  از قیمت و تعداد تمامی محصولات موجود توسط دستگاه آگاهی یابد، همزمان درخواست کالای خود را ارائه دهد و فروشنده (انباردار) توسط دستگاه به صورت آنلاین و در لحظه پیش فاکتور و فاکتور فروش صادر نماید و در کمال دقت و نظم و با کمترین زمان ممکن تنها با مراجعه به سیستم که نرم افزار انبار و فروش مبتنی بر بارکد روی آن نصب می باشد فاکتور ثبت شده و ارسال شده از دستگاه، چاپ گرفته شده و به مشتری ارائه می گردد. همچنین در این سیستم بارکد پس از ثبت فاکتور فروش به طور همزمان کاهش موجودی در سیستم انبار صورت می پذیرد. با به ‌کارگیری فناوری بارکد، الصاق بارکد، شناسایی کالا های مرتبط به کمک بارکد خوان و مکانیزه‌ کردن انبار با صرف هزینه‌ی پایین امکان ‌پذیر است. در انبارها با استفاده از بارکد، شناسایی کالاها به سادگی امکان‌پذیر است و نیاز به متخصصین فنی انبار را کاهش می ‌دهد. افزون‌ بر این عملیات انبار از حالت دستی خارج شده و در پایان دوره نیز عملیات انبارگردانی به آسانی و با سرعت انجام می ‌شود. همچنین اطلاعات موجودی کالا، موقعیت قرارگیری و مشخصات آن‌ ها همیشه در دسترس است. صادر شدن قبض‌ های انبار و تهیه گزارش ‌‌های مورد نیاز مانند زمان سفارش مجدد برای هر قلم کالا نیز به راحتی از طریق سیستم انجام می ‌شود.

حسابداری انبار

حسابداری انبار با محاسبه، کنترل، حفاظت و تخصیص اطلاعات دقیق از انبار و ارائه آن به مدیران، آن ها را در فرآیند تولید و عرضه محصولات یاری می­رساند و تاثیر مستقیمی بر وضعیت مالی شرکت دارد. حسابداری انبار دو هدف اساسی را در پی دارد یکی محاسبه سود و زیان از طریق تطابق صحیح هزینه ها و درآمدها و دیگری محاسبه موجودی کالاها به عنوان یکی از منابع اقتصادی برای انعکاس در ترازنامه. در حقیقت حسابداری انبار به مجموع عملیاتی گفته می­شود که در راستای تعیین قیمت موجودی انبار انجام می­شود. این عملیات شامل مشخص کردن قیمت اسناد وارده به انبار (رسید خرید کالا، رسید ساخت کالا، رسید مصرف مستقیم، برگشت به انبار) و اسناد صادره از انبار (حواله انبار، برگشت از خرید) می­ باشد. حسابداری انبار وظیفه محاسبه بهای تمام شده کالای صادره را بر عهده دارد. برای محاسبه بهای کالای صادره ابتدا باید وارده ­های انبار تعیین قیمت گردد. تقدم و تاخر در ثبت رسید و حواله انبار در بهای کالای صادره از انبار تاثیرگذار می­ باشد.

 

انبارگردانی

فرآیند انبارگردانی یکی از فرآیندهای بسیار حیاتی شرکت‌ های بزرگ نظیر شرکت های تولیدی، صنعتی و بازرگانی است. مدیریت و کنترل موجودی انبار ها می ‌تواند تا حد بسیار زیادی از ضرر و زیان احتمالی جلوگیری کرد. استفاده بهینه از نرم افزارها و سیستم های حرفه ای انبارگردانی کمک شایانی به جلوگیری از این ضرر و زیان احتمالی خواهد کرد، چرا که کنترل موجودی و مواد داخل انبار دقیق‌ تر انجام می شود و باعث عدم توقف عملیات تولید می‌ گردد…

همچنین عملیات ورود، خروج، جا به جایی و همچنین تحویل کالا به بهترین شکل ممکن کنترل خواهد شد. صورت ‌برداری از کالاهای موجود در انبار و ارزیابی موجودی آن از مسائل بسیار مهم در انبارگردانی است. ناگفته نماند که فرآیند انبارگردانی یکی از مقوله ‌های حسابرسی و کنترل ‌های داخلی است که رویه بسیار تخصصی دارد و از امور بسیار مهم به شمار می رود. براساس استانداردهای حسابداری، انبارگردانی باید حداقل یک بار در سال برای یک شرکت صورت گیرد. البته با توجه به ابعاد و اهمیت کالاها، این زمان می تواند کوتاه تر باشد و متغیر است. در کل، هدف از فرآیند انبارگردانی شمارش موجودی اقلام کالا به‌ منظور ایجاد اطمینان از وجود کمی و کیفی و کنترل کالاها می باشد. قبل از شروع عملیات انبارگردانی باید هماهنگی ‌های لازم با واحد حسابداری و مالی شرکت انجام شود. همچنین باید زمان مشخصی برای انجام عملیات انبارگردانی در نظر گرفت، چرا که قواعدی در حین انبارگردانی انجام می پذیرد که از جمله آن ها می‌ توان به پلمب انبار و عدم ورود و خروج کالا به انبار، عدم ورود و خروج کارکنان و افراد به انبار، ترتیب بندی‌ کالاها، الصاق برچسب به کالا، تعیین تعداد دفعات شمارش و سایر موارد امنیتی، بر اساس سیاست ‌های یک شرکت اشاره کرد.

انواع انبارگردانی

اگر بخواهیم انواع انبارگردانی را نام ببریم، می توانیم به سه دسته کلی اشاره کنیم :

  • انبار گردانی در پایان سال
  • انبار گردانی میان دوره
  • انبار گردانی موردی یا رندومی

انبارگردانی پایان سال : به طور معمول به صورت اجباری یک بار در سال انجام می شود و شامل شمارش کلیه کالاها است. این نوع از انبارگردانی برای انتقال موجودی انبار به سال بعد، حتما باید در پایان هر سال انجام شود.

انبارگردانی میان دوره : در این نوع انبارگردانی مانند انبارگردانی پایان سال، تمامی اقلام داخل انبار شمارش و ثبت می ‌شوند. به طور معمول، این انبارگردانی در نیمه هر سال و بسته به سیاست های یک شرکت انجام می‌ شود.

انبارگردانی موردی یا رندومی : در این نوع انبارگردانی نیز انبار در دوره ‌های کوتاه ‌تر مورد بازرسی قرار گرفته و در آن تعدادی از کالاها به ‌صورت رندومی و پست سر هم شمارش می شوند که هدف از این نوع انبارگردانی، اطمینان از صحت موجودی کالاها در داخل یک انبار است.

 

مهندسی نرم افزار ترازپویش

| W W W . T P – C O . C O M |

| T a r a z A c a d e m y . T P – C O . C O M |

مهندسی نرم‌افزار ترازپویش

موسسه آموزش‌های تخصصی ترازآکادمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت نام در سایت