×
خانه » بلاگ ترازآکادمی » نرم افزار بهای تمام شده
23 جولای 2019

نرم افزار بهای تمام شده

 

نرم افزار بهای تمام شده

مدتی است که با افزایش رقابت مثبت و پیشرفت های اقتصادی، استفاده از روش ها و ابزار محاسبه بهای تمام شده مورد توجه سازمان های تولیدی و صنعتی قرار گرفته است و دلیل آن از دست دادن سرمایه های کلان در تولید به علت عدم آگاهی بهای تمام شده محصول می باشد و مدیران برای تصمیم گیری درباره تولیدات خود با توجه به گزارشات و تعریف بهای تمام شده برای عملیات سازمان برنامه ریزی می کنند. از آن جایی که دسترسی  به موقع و دقیق به اطلاعات و فعالیت های تولیدی سازمان ارزیابی مدیریتی را بهینه می کند، به جرات می توان نرم افزار بهای تمام شده محصول را نرم افزاری استراتژیک برای موسسات و سازمان های تولیدی دانست. یکی از چالش ‌های مدیران ارشد، شناسایی بهای تمام شده کالاها یا خدمات ارائه شده توسط آن واحد است. به نحوی که بتواند او را در تصمیم گیری‌ های حیاتی سازمان یاری دهد. رقابت بین شرکت های تولیدی همواره باعث شده است تا مدیران در جهت کاهش هزینه تولید و یا کاهش قیمت تمام شده محصولات گام بردارند. در گذشته کنترل فعالیت ‌ها و هزینه ‌ها به شکل کاملا سنتی صورت می گرفت و قیمت دقیق ساخت یک کالا نا مشخص بود، اما امروزه سازمان‌ ها بیشتر از گذشته به خاطر مشکلات مالی تحت فشار هستند و روش­ های سنتی دیگر پاسخگوی نیازهای مدیران نیست. در رابطه با بهای تمام شده یکی از نیاز های مدیران، قابلیت پیش بینی و اندازه گیری بهینه ظرفیت است. با در نظر گرفتن پیش نیاز های لازم در فرآیند کاری واحد تجاری و به کارگیری روش های جدید محاسبه بهای تمام شده مانند هزینه یابی، دستیابی و محاسبه اطلاعات با نرم افزار بهای تمام شده امکان پذیر است. یکی دیگر از چالش هایی که در خصوص نرم افزار های بهای تمام شده باعث نگرانی مدیران می شود، سطوح دسترسی کاربران است که در محدودیت سطح دسترسی باعث می شود فقط تعدادی کارشناس بتوانند از نرم افزار بهای تمام شده استفاده و محاسبه به کندی انجام شود، اما نرم افزار بهای تمام شده با ایجاد سطوح دسترسی نامحدود و مدیریت شده به کاربر امکان جمع آوری و تهیه اطلاعات با سرعت را می دهد. با توجه به پیشرفت تکنولوژی امکان محاسبه بهای تمام شده به آسانی و در زمان مورد نیاز توسط این نرم افزار های بهای تمام شده امکان پذیر می ­باشد.

 

حسابداری بهای تمام شده چیست؟

حسابداری بهای تمام شده یک ابزار بسیار مهم در اختیار مدیریت می ‌باشد تا مدیران با استفاده از حسابداری صنعتی، بهای تمام شده تولیدات خود را محاسبه و کنترل را بر روی هزینه ‌های مواد، دستمزد و سایر هزینه ‌های تولید اعمال نموده و با داشتن گزارشات دقیق و صحیح از عوامل هزینه، تصمیمات لازم در جهت افزایش تولید، افزایش بهره وری، کاهش بهای تمام شده و در نهایت افزایش سود را اتخاذ نمایند. حسابداری بهای تمام شده در کنار حسابداری مالی گزارشاتی از جزئیات تولید و مراکز ایجاد هزینه ارائه می دهد و به صورت دقیق مقدار مصرف مواد، میزان تولید، ساعات کار انجام شده و هزینه های سایر عوامل تولید را در اختیار مدیریت قرار می دهد. تصمیمات مدیریت نیازمند پایه های اطلاعاتی است که بهای تمام شده یکی از مهم ترین این اطلاعات است که جزئیات مرتبط با هزینه ها را براى استفاده در سیستم حسابدارى مدیریت و حسابدارى مالى گردآورى، انباشت و ارائه می کند. در حقیقت حسابداری بهای تمام شده به زبان ساده مجموع هرینه های مستقیم و غیر مستقیم کالا های تولیدی است که در نتیجه پیشرفت‌‌ های اقتصادی کشور و افزایش رقابت مثبت و دستیابی به بلوغ صنعتی در صنایع و سازمان ‌‌های مختلف ایجاد شده است.

 

اجزای بهای تمام شده

۱ – مواد اولیه : مواد اولیه رکن اصلی تولید کالا و محصول می باشد.

مواد اولیه به دو بخش تقسیم می شود:

الف) مواد مستقیم : آن بخش از مواد مصرفی که از کالای ساخته شده جدائی ناپذیر است و مستقیماً در ساخت کالا نقش دارد.

ب) مواد غیرمستقیم : آن بخش از مواد مصرفی که بـرای تکمیل کالا ضـروری می باشد ولیکن به علت مصرف ناچیز آن نتوان آن را به عنوان مواد مستقیم مصرفی تولید طبقه بندی کرد مواد غیرمستقیم محسوب می شود.

۲ – دستمزد : حقوق و حق الزحمه ای که در جریان تولید و ساخت برای تبدیل مواد به کالا به کارگران پرداخت می شود را به عنوان دستمزد شناسایی می کنند. دستمزد نیز به دو بخش زیر تقسیم خواهد شد:

الف) دستمزد مستقیم : دستمزدی است که بابت کاری پرداخته می شود که مستقیم صرف تبدیل مواداولیه به کالای ساخته شده انجام می شود.

ب) دستمزد غیرمستقیم : دستمزدی است که بابت کاری پرداخت می شود که مستقیماً در ساخت و ترکیب کالای ساخته شده نقش نداشته است.

۳ – هزینه های سربار : کلیه هزینه هایی که در جریان تولید اتفاق می افتد ولیکن نمی توان آن ها را به طور مستقیم و مشخص به اقلامی از تولید یا محصولی خاص اختصاص داد به عنوان سربار کارخانه یا سایر هزینه ها شناسایی می‎شوند. نمونه های مشخص این هزینه ها، مواد غیر مستقیم تولید، دستمزد غیر مستقیم، هزینه تعمیرات و هزینه های استهلاک ماشین آلات، هزینه بیمه و …

 

شرکت مهندسی مشاور ترازپویش

| W W W . T P – C O . C O M |

| T a r a z A c a d e m y . T P – C O . C O M |

مهندسی نرم‌افزار ترازپویش

موسسه آموزش‌های تخصصی ترازآکادمی

یک پاسخ به “نرم افزار بهای تمام شده”

  1. محسن احمدی گفت:

    برای ثبت نام و شرکت در دوره آموزشی بهای تمام شده ایـــــنــجا کلیک کنید.
    فرصت محدود، فقط تا ۱۵ مرداد ماه !!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت نام در سایت